Osoby pracujące jako kierowca ciężarówki spędzają za kółkiem wiele godzin. Ten zawód wymaga również przebywania poza domem przez długi czas. Kabina samochodu ciężarowego nierzadko pełni więc rolę mieszkania, w którym można odpocząć i zrelaksować się przed dalszą drogą. Jakie akcesoria TIR warto w niej mieć?

 

Przygotowywanie posiłków

Niemal każdy sklep z częściami do samochodów ciężarowych ma w swojej ofercie specjalne akcesoria, które są przydatne podczas postojów. Jednym z nich jest niewątpliwie lodówka samochodowa, dzięki której żywność może być przechowywana znacznie dłużej. Większość modeli ma wpięcie do gniazda 12V, które znaleźć można w niemal każdym aucie. Praktycznym, rozwiązaniem – zwłaszcza dla osób, które nie chcą żywić się wyłącznie na stacjach i w przydrożnych barach – jest też kuchenka turystyczna. Największą popularnością cieszą się modele na kartusze z gazem – po złożeniu do niewielkiej walizki zajmują one mało miejsca, co jest dodatkową zaletą.

 

Nie tylko GPS

Nawigacja samochodowa z pewnością jest dużym udogodnieniem – zwłaszcza w tych trasach, które pokonywane są po raz pierwszy. Warto też wiedzieć, że w nowoczesnych programach nawigacyjnych istnieje możliwość ustawienia trasy uwzględniającej ograniczenia tonażowe, co dla kierowców samochodów ciężarowych jest szczególnie istotne. Urządzenia elektroniczne bywają jednak zawodne, co prowadzić może do niepotrzebnej straty czasu i paliwa. Aby uniknąć przykrych sytuacji, lepiej mieć ze sobą tradycyjną papierową mapę, albo dokładny atlas – tak na wszelki wypadek.

 

Porządek w kabinie

Dokumenty kierowcy oraz te dotyczące przewożonego ładunku powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Aby uniknąć gorączkowych poszukiwań, kiedy będą potrzebne, oraz zapobiec ich przypadkowemu zagnieceniu, warto zaopatrzyć się w teczkę na dokumenty. Porządek w kabinie pozwoli też utrzymać niewielki odkurzacz samochodowy. Takie urządzenie nie zajmie wiele miejsca, a będzie nieodzowne podczas sprzątania.